W Niemczech rozpoczął się strajk maszynistów. "Stanęły pociągi towarowe, w nocy staną pasażerskie"

Rzecznik niemieckiego związku zawodowego maszynistów (GDL) potwierdził we wtorek wieczorem, że o godz. 18 rozpoczął się zapowiadany strajk maszynistów. - Jako pierwsze stanęły pociągi towarowe - wskazał. W nocy z wtorku na środę do strajku przyłączą się maszyniści pociągów pasażerskich.

2024-01-23, 23:52

W Niemczech rozpoczął się strajk maszynistów. "Stanęły pociągi towarowe, w nocy staną pasażerskie"
W nocy z wtorku na środę do strajku przyłączą się maszyniści pociągów pasażerskich.Foto: Shutterstock/travelview

Strajk, zorganizowany przez GDL, ma potrwać do poniedziałku wieczorem. Przyczyną akcji jest spór płacowy między związkowcami a pracodawcą - Deutsche Bahn (DB).

"Awaryjny" rozkład jazdy

Jak ogłosiły we wtorek koleje Deutsche Bahn, dla pasażerów udostępniono w internecie zastępczy "awaryjny" rozkład jazdy, obejmujący połączenia dalekobieżne i regionalne. Podczas poprzedniego strajku GDL, który odbył się na początku stycznia, odwołano większość połączeń dalekobieżnych - w trasę wyruszył tylko jeden na pięć pociągów dalekobieżnych.

- Ze względu na ograniczenia zalecamy, aby podczas podróży dalekobieżnych DB zawsze rezerwować miejsce z wyprzedzeniem - poinformował rzecznik Deutsche Bahn, podkreślając, że "znaczne ograniczona liczba połączeń" dotyczy także pociągów regionalnych.

Deutsche Bahn potwierdziły, że stoi wiele pociągów towarowych, które w związku z tym nie dotrą do miejsc docelowych. - Wpłynie to na europejski ruch towarowy - przez Alpy, Polskę, trasy do Skandynawii, a także porty morskie w Holandii czy Belgii - wyjaśnił rzecznik. Jak dodał, wiele towarów zostanie zastępczo przewiezionych transportem drogowym.

REKLAMA

Czytaj także:

"Zapowiadany na sześć dni strajk na kolei obciąża logistykę transportu w Niemczech i w Europie, a tym samym także przedsiębiorstwa niemieckiej branży motoryzacyjnej" - potwierdziło Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA), podobnie jak przedstawiciele branży chemicznej, również w znacznym stopniu obsługiwanej przez transport kolejowy.

Rozpoczęty we wtorek strajk na kolei jest czwartym i najdłuższym jak do tej pory protestem związku maszynistów. Oprócz żądań finansowych spór zbiorowy toczy się przede wszystkim wokół kwestii skrócenia tygodniowego czasu pracy pracowników zmianowych przy zachowaniu wynagrodzenia na niezmienionym poziomie.


PAP/jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej